Jest kilka rzeczy, które należy zrobić, aby upewnić się, że maksymalizujesz wydajność swojego systemu fotowoltaicznego. Konieczne będzie umieszczenie systemu w najlepszym miejscu, w czym pomoże instalator. Najlepsze lokalizacje unikają zacienienia i są skierowane gdzieś pomiędzy południowym wschodem a południowym zachodem, pod kątem od 30 do 50 stopni od poziomu.
Dobrze umiejscowione panele słoneczne o mocy 3,5 kWp mogą wygenerować ponad 3000 kWh rocznie – czyli prawie tyle, ile zużywa typowe gospodarstwo domowe. Jednak większość gospodarstw domowych będzie eksportować dużą część tej energii elektrycznej, ponieważ niekoniecznie będzie się zużywać wystarczającą ilość energii elektrycznej w czasie, gdy jest ona wytwarzana.
Kiedy są opłacalne?
Panele słoneczne zwracają się szybciej, gdy samemu zużywa się więcej energii elektrycznej. Staraj się używać urządzeń w ciągu dnia, ale nie wszystkich naraz, aby nie potrzebować więcej energii elektrycznej niż generuje system. Można rozważyć zastosowanie wyłączników czasowych do urządzeń, jeśli w ciągu dnia nikogo nie ma w domu.
Można również rozważyć zainwestowanie w przełącznik solarny (aby podgrzewać zasobnik ciepłej wody, gdy świeci słońce).
A co z magazynem energii?
Magazyn energii może przechowywać nadwyżkę energii elektrycznej, której nie używasz, do wykorzystania w nocy, gdy system fotowoltaiczny nie wytwarza energii. Wykorzystanie zmagazynowanej energii elektrycznej z akumulatora jest bezpłatne, zamiast importowania energii elektrycznej z sieci, obciążonej według taryfy opłat – ale należy zadać sobie pytanie, czy początkowy koszt akumulatora jest wart oszczędności na rachunkach?
Koszty zależą od rodzaju i wielkości akumulatora, na który się zdecydujesz. W wielu przypadkach nie przyniosłoby to zwrotu z inwestycji w baterię. Jednak ceny nadal spadają, a technologia się poprawia, więc magazynowanie energii w akumulatorach może stać się opłacalną opcją ekonomiczną dla większej liczby gospodarstw domowych.
Na razie wydaje się, że dla większości gospodarstw domowych najlepszą opcją jest próba wykorzystania jak największej ilości energii elektrycznej w czasie, gdy panele słoneczne ją wytwarzają. Osoby decydujące się na zainstalowanie domowego akumulatora mogą opierać tę decyzję na chęci bycia bardziej niezależnym od firm energetycznych, a nie na oszczędzaniu pieniędzy na razie. Jednak instalacja akumulatora pozwala na maksymalne wykorzystanie wytwarzanej energii, a ponadto pojawiają się nowe możliwości wykorzystania akumulatorów w inny sposób, takie jak inteligentne taryfy czasowe, które oznaczają, że można ładować i rozładowywać