Przemysł to przede wszystkim produkcja tego, co zostało zamówione lub co zostanie wystawione na sprzedaż pod marką własną. Niezależnie od tego, w jaki sposób realizowany jest ten proces, wymaga odpowiedniej optymalizacji. Właśnie w tym celu może zostać wykorzystany program do zarządzania produkcją.
Program dopasowany do branży
Oprogramowanie dla przemysłu musi przede wszystkim odpowiadać na potrzeby konkretnej branży lub też być na tyle uniwersalne, aby dało się je z łatwością dopasować do wymagań różnych branż. Powinno także uwzględniać pewne elementy stałe, które można z łatwością wyszukać i wprowadzić jako marszruty – powtarzalne czynności niezbędne do przygotowania materiałów i produkcji.
Stały monitoring
Ważne jest również, aby program był intuicyjny i łatwy w obsłudze na każdym węźle, na którym zostaną do niego wprowadzone aktualizacje bieżącej linii produkcyjnej, takie jak choćby ilość powstałych produktów. Dzięki temu program pozwala prowadzić monitoring, wyłapać ewentualne zaniedbania i opóźnienia, albo niespodziewane problemy. Co równie ważne, będzie umożliwiał wprowadzenie bieżących poprawek, na przykład przy wyłapaniu zbyt niskiej jakości produktów na punkcie kontrolnym.
Optymalizacja czasu
Każdy proces służący przygotowaniu finalnego produktu wymaga określonej ilości czasu. Uwzględnienie każdego z nich pozwala na lepsze dopracowanie czasu produkcji – zaczynając od szybkości przesyłania półproduktów na taśmach, a kończąc na ilości czasu, jaki produkt spędza w rękach kolejnych pracowników. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych przestojów albo spadków jakości, wynikających ze zbytniego pośpiechu.