Źródło: https://mimotek.pl/
Czym jest i jakie są właściwości muliny?
Muliny można zamiennie nazywać nićmi do haftu. Mają one postać cienkich pasemek złożonych z kilku nitek. Zwykle powstają z bawełny, która dobrze sprawuje się podczas tworzenia rękodzieła. Oprócz tego w sprzedaży znajdują się nici z poliestru. Motki wykonane z tych materiałów są wytrzymałe, wydajne i nie kosmacą się podczas wyszywania. Mulina sprzedawana w naszej pasmanterii Mimotek ma postać luźnych, podłużnych pęczków w wielu kolorach. Sprawdzą się one zwłaszcza w wyszywaniu techniką haftu krzyżykowego, półkrzyżykowego czy płaskiego. Warto pamiętać, że nici mają szersze zastosowanie i nie muszą służyć wyłącznie hafciarkom. Wszystko za sprawą wielu wariantów dostępnych w pasmanteriach.
Czy istnieją inne materiały do haftu?
Do haftowania wykorzystywać można również kordonki. Podstawowa różnica pomiędzy materiałami polega na ich wykorzystywaniu w czasie pracy. Podczas gdy nitki muliny można oddzielić z pasemka, kordonek nie daje takiej możliwości. Projekt musi zostać wyszyty taką grubością nici, jaką ma dany kordonek. Z tego względu większość rękodzielników uważa muliny za nici dające więcej możliwości podczas haftowania. Należy więc dobrze przemyśleć wybór materiału do pracy.
Polecane warianty
Szczególnie polecane są warianty materiału DMC oraz Ariadna, występujące w bogatej palecie kolorystycznej i żywych odcieniach. Praca z tym materiałem nie jest skomplikowana pod warunkiem korzystania z nici o wysokiej jakości. Istotne znaczenie ma w tym wypadku producent motka. Nici mniej znanych producentów mogą wpływać na słabszą jakość wykonywanego projektu. Dotyczy to zwłaszcza kosmacenia i mechacenia na etapie tworzenia projektu oraz farbowania podczas prania. Należy bowiem pamiętać, że projekty z muliny można prać i prasować, a niektóre także czyścić chemicznie i suszyć w suszarce. Jakość nici będzie miała więc duże znaczenie dla zachowania estetycznego wyglądu rękodzieła na dłużej.