Leasing to forma finansowania inwestycji, gdzie korzysta się z danych usług bez konieczności ich kupowania. Może to przypominać swego rodzaju płatne wypożyczenie. Może dotyczyć to samochodów, maszyn, ciągników czy sprzętu IT. Bardzo przydatny w takich sytuacjach może być kalkulator leasingowy. Jakie są jego funkcje i jakich danych potrzebuje do obliczeń?
Funkcje kalkulatora
Kalkulator leasingowy służy do obliczenia leasingu, czyli kwoty, jaki trzeba zapłacić za danym sprzęt. Jest on bardzo użyteczny, bo pozwala porównać ze sobą różne rodzaje pojazdów lub maszyn. Być może okaże się, że lepiej skorzystać z większej ciężarówki albo dodatkowej przyczepy w podobnej cenie. Wystarczy jedynie podać kilka podstawowych danych.
Jakie dane podać w kalkulatorze?
Kalkulator leasingowy potrzebuje ledwie paru danych, żeby obliczyć wysokość leasingu. Kluczowe jest oczywiście podanie pojazdu, sprzętu lub maszyny, z której ma zamiar się korzystać. Istotne jest też podanie czy chodzi o nowy sprzęt, czy używany. Można określić czy ma być np. starszy lub młodszy niż 5 lat. Kluczowe jest też podanie jego szacowanej wartości. Można się wspomóc wtedy Internetem i aukcjami, gdzie uzyska się poglądowe ceny. Można wybrać czy podaje się kwotę netto albo brutto.
Bardzo ważne jest również podanie okresu leasingu, na jaki będzie się użytkowało sprzęt. Trzeba też podać kwotę wpłaty własnej w procentach. Podaje się również kwotę wykupu. Po podaniu tych wszystkich danych wystarczy jedynie kliknąć „oblicz leasing”, dzięki czemu uzyskuje się kwoty rat w zależności od np. banku.