Serwer chmura polega na utrzymywaniu aplikacji, jak i serwisów www na serwerze w chmurze, skąd są one użytkownikom udostępniane. W przeciwieństwie do serwera tradycyjnego rozwiązania nie są wdrażane na serwerze pojedynczym. Aplikacje lub też serwisy internetowe utrzymywane są w sieci połączonych ze sobą fizycznych oraz wirtualnych serwerów w chmurze, dzięki czemu zyskują na skalowalności oraz elastyczności.
Jakimi największymi cechami wyróżnia się serwer chmura? Przede wszystkim aplikacje oraz rozwiązania nie są wdrażane na lokalnym oraz pojedynczym serwerze, a tak naprawdę w sieci, którzy jest utrzymywana w chmurze. Uzyskujemy także możliwość skalowania zasobów zależnie od potrzeb. Do tego obsługuje bazy danych SQL. Organizacje płacą tylko i wyłącznie za rzeczywiście wykorzystane zasoby. Wszystkie rozwiązania są zautomatyzowane oraz także zarządzane przy pomocy portali www, interfejsów API oraz aplikacji mobilnych.
Dlaczego warto zdecydować się na serwer w chmurze? Na pewno z uwagi na samą elastyczność. Tradycyjne hostingowe usługi zapewniają nam przepustowość ograniczoną. W przypadku hostingu w chmurze możemy ją skalować oraz dostosowywać do wszelkich skoków obciążeń sieci lub też zwiększonego okresowego zapotrzebowania.
Warto także wspomnieć o modelu płatności według użycia faktycznego. Co to oznacza? Użytkownicy jedynie płacą za wykorzystane zasoby, zgodnie ze stawką godzinową lub miesięczną. Takowy model rozliczeń zdecydowanie się różni od ryczałtowych stawek w hostingu tradycyjnym.