Termin „Przemysł 4.0” został ukuty przez rząd niemiecki w 2010 r. w celu opisania czwartej rewolucji przemysłowej, która charakteryzuje się w pełni połączonymi systemami cyberfizycznymi, z płynnymi połączeniami między protokołami sieciowymi, urządzeniami i systemami informatycznymi. W ramach tego systemu aplikacje są definiowane przez logikę biznesową i uruchamiane w programowalnej infrastrukturze informatycznej, natomiast dane są współdzielone przez otwarte interfejsy i dostępne dla wszystkich poziomów organizacji oraz partnerów zewnętrznych.
Ten nowy poziom łączności może być wykorzystany, aby pomóc gałęziom przemysłu w ulepszaniu swoich produktów i usług poprzez gromadzenie większej ilości danych, szybsze ich analizowanie i podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Na przykład firmy produkcyjne mogą wykorzystać Internet Rzeczy (IoT) i oprogramowanie analityczne do usprawnienia procesu projektowania nowych produktów. Mogą one zbierać dane o tym, jak komponenty oddziałują na siebie, gdy są używane razem w produkcie końcowym. Informacje te mogą być następnie wprowadzone do procesu projektowania, aby nie powtarzać błędów przy tworzeniu kolejnych wersji tego produktu.
Technologia stojąca za Przemysłem 4.0 jest również wykorzystywana do tworzenia inteligentnych fabryk (zwanych również „inteligentnymi zakładami”), które mogą natychmiast reagować na zmiany podaży lub popytu na produkty. Dzięki komunikacji w czasie rzeczywistym pomiędzy różnymi systemami w fabryce, same maszyny mogą być zaprogramowane tak, aby automatycznie wprowadzać zmiany, które będą miały wpływ na inne aspekty produkcji. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://industrialy.pl/ .