
Prawnik to osoba, która świadczy usługi prawne na rzecz osób fizycznych, korporacji i innych organizacji. Przepisy podlegają ciągłym zmianom, co wymaga od prawników bycia na bieżąco ze zmianami w prawie. Prawnicy pomagają swoim klientom w kwestiach prawnych, takich jak rozwody, testamenty czy sprawy spadkowe. Reprezentują również swoich klientów w sądzie podczas rozpraw i procesów. Zasadniczo prawnik jest istotną częścią każdego społeczeństwa.
Czym zajmują się prawnicy?
Prawnicy są niezbędni do zmiany sposobu funkcjonowania społeczeństw. Po pierwsze, pomagają w opracowywaniu ważnych przepisów. Działają również jako pośrednik między opinią publiczną a systemem sądowym. W języku potocznym słowo „prawnik” jest często używane w odniesieniu do osoby, która rozumie prawo i jest w stanie stanąć za klientów w sądzie. Należy jednak zaznaczyć, że prawnik to tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze, nie mniej i nie więcej. Jest to więc osoba, która posiada tytuł magistra prawa, ale nie ma uprawnień do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego. W tym celu należy dodatkowo odbyć 3-letnią aplikację i zdać egzamin zawodowy.
Kiedy skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego
Zawód adwokata powszechnie kojarzony jest dzisiaj ze sprawami karnymi i rodzinnymi. Domena radcy prawnego, w powszechnym odbiorze, to obsługa prawna firm. Jest to przeświadczenie dosyć powszechne i uwarunkowane historycznie, niemniej jednak jest ono błędne. Polski system świadczenia pomocy prawnej i zawodów prawniczych jest jednym z bardziej skomplikowanych w porównaniu z innymi krajami. Wyróżniamy, bowiem, odrębne zawody radcy prawnego i adwokata, podczas gdy w większości krajów (choć nie we wszystkich) istnieje jeden uniwersalny zawód, który zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej.
Faktem jednak jest, że dziś, zarówno kompetencje radców prawnych i adwokatów, jak i droga do wykonywania tych zawodów, pozostają w zasadzie takie same, a żaden z nich nie jest „lepszy” ani „gorszy”.
Sprawdź Kancelaria adwokacka Bochnia