Źródło: https://www.controlling-systems.pl/
Czym jest analiza cash flow?
W podręcznikowym rozumieniu przedmiot analizy, czyli cash flow, to sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych – jeden z trzech elementów sprawozdania finansowego. Pozwala ono badać przepływ środków w trzech rodzajach działalności firmy:
• operacyjnej,
• inwestycyjnej,
• finansowej.Dzięki temu podziałowi można stwierdzić, która działalność firmy generuje zyski, a która pochłania środki pieniężne. Poddane analizie sprawozdanie finansowe umożliwia precyzyjne zdefiniowanie źródła pozyskiwania finansów przedsiębiorstwa, sposoby, w jakie kapitał jest gospodarowany, zdolności do regulowania zobowiązań i skuteczność ściągania należności. Wszystko to pozwala określić aktualną kondycję firmy oraz prognozować przyszłą płynność finansową.
W standardowym postępowaniu analizę rachunku przepływów pieniężnych wykonuje księgowy podczas przygotowania sprawozdania finansowego firmy. Analizę rozpoczyna się od ogólnego rozpoznania przepływu pieniędzy w każdej z trzech działalności, co pozwala na zdefiniowanie nawet ośmiu różnych wariantów kondycji finansowej firmy:1. Firma generuje dodatnie przepływy we wszystkich trzech działalnościach.
2. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności operacyjnej.
3. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności operacyjnej i finansowej.
4. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności operacyjnej i inwestycyjnej.
5. Firma generuje dodatnie przepływy w działalności inwestycyjnej i finansowej.
6. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności finansowej.
7. Firma generuje dodatnie przepływy wyłącznie w działalności inwestycyjnej.
8. Firma nie generuje dodatnich przepływów w żadnej działalności.Samo cash flow sporządza się zazwyczaj za pomocą dwóch najpopularniejszych metod – bezpośredniej i pośredniej.
Metoda bezpośrednia
Metoda bezpośrednia opiera się na analizie wystawionych dokumentów, które wykazują zmiany w finansach. W ramach tego sposobu zestawia się poszczególne wpływy z rodzaju działalności i pomniejsza się je o poniesione wydatki z tej samej grupy. W ten sposób uzyskuje się obraz przepływu pieniędzy w konkretnej działalności.
Metoda pośrednia
Metoda pośrednia zapewnia szersze spojrzenie na płynność finansową firmy. Polega ona na zidentyfikowaniu ostatecznego zysku netto i zestawieniu go z ewentualnymi korektami kosztów, takimi jak amortyzacja czy zmiana stanu rezerw.
Czy istnieją inne metody analizy cash flow?
Analiza cash flow jest zazwyczaj wykonywana przez księgowych, których zakres obowiązków kończy się na przekazaniu opracowanych wniosków zarządowi. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo wygeneruje straty, taka informacja zostaje przedstawiona właścicielowi firmy, na którego barkach spoczywać będzie rozwiązanie tego problemu. Co więcej, analiza sprawozdania z przepływu środków pieniężnych najczęściej prezentuje przepływ środków w skali miesięcy, nie ukazując tego, co dzieje się z pieniędzmi w bardziej szczegółowym ujęciu, na przykład na przestrzeni tygodni lub dni.
Inne możliwości daje nasze narzędzie do analizy przepływu środków – interaktywne pulpity managerskie, które w przejrzysty sposób wizualizują dane zbierane w systemie. Oferowany system prezentuje odmienną metodę analizy cash flow, która jest dostosowana do regularnego użytku przez przedsiębiorców. Dzięki możliwości głębszego spojrzenia w przepływ pieniędzy przedsiębiorstwa narzędzie pozwala zwiększyć kontrolę nad realizacją wpływów i wydatków firmy.